Mít bazén na zahradě už dávno není výsadou vrstvy „horních desetitisíc“. Pokud však toužíte po příjemném osvěžení v letních vedrech, plánujte už nyní. Také majitelé bazénů by měli připravit ten svůj na novou sezónu.
Odpověděl: Radovan Ďuračka – bazénový specialista, Mountfield
1 Plánujeme v zahradě bazén. Jaké možnosti nabízí trh?
Nabídka je aktuálně široká. Mezi nejoblíbenější patří kompozitní (stavebnicové) bazény, které se skládají z rozměrově variabilních panelů umožňujících realizovat bazén doslova na míru. Vnitřní povrch těchto bazénů je ze speciální vinylové folie, která je velmi odolná, její životnost je až 20 let (s možností snadné výměny). Dalším typem jsou skeletové sklokompozitní a keramické bazény, které jsou vyrobeny jako jeden kus (podle formy). Jsou tvarově propracované a v exkluzivních 3D barvách. Struktura stěny bazénů není oslabena žádnými spoji ani sváry, což zajišťuje velmi dlouhou životnost.
2 V čem se odlišují nároky jednotlivých typů bazénů na stavební přípravu?
Nejelegantnější a cenově nejvýhodnější jsou stavebnicové bazény. Díky variabilní konstrukci z panelů jsou skvělým řešením i do obtížně přístupných zahrad, montují se na připravenou betonovou desku. Celá konstrukce bazénu je natolik pevná, že bazén není nutno celý obetonovat. Dělá se jen fixace betonem po obvodu bazénu, což znamená velkou úsporu betonu a financí. U sklokompozitních bazénů je stejně jako u stavebnicových jednoduchá příprava v podobě vybudování betonové desky. Po kompletním zapojení všech technologií na těleso bazénu se zafixuje betonem během postupného napouštění vodou až doplna. Před samotným začátkem stavebních prací je důležité poradenství a konzultace s bazénovým specialistou přímo na zahradě.
3 Dokonalý relax v bazénu kromě čisté vody zajistí i dostatek soukromí a slunečního svitu. Co je třeba zohlednit při výběru správného místa pro bazén na zahradě?
Pro správné umístění bazénu na zahradě je důležité posoudit sluneční svit nejen v letním, ale i v jarním a podzimním období. Dalším faktorem je plánované využití bazénu. Větší relax a klid zajistí umístění bazénu dále od domu, zde je třeba myslet i na dostatečný prostor pro zahradní nábytek. Pokud je zahrada malá, je třeba pečlivě zvolit rozměr bazénu a brát v úvahu budoucí realizaci zastřešení a jeho potřebný odsun (za bazén). Důležité je i stanovení „výšky“ bazénu vzhledem k současnému terénu (např. terasa u domu) a také s přihlédnutím k plánovaným úpravám okolí bazénu (trávník, dlažba, cesta, okrasné dřeviny atd.).
umístění bazénu v zahradě
4 Stejně jako zahradu a rostliny, i bazén je třeba po zimě připravit na novou sezónu. Prvním důležitým krokem bude odstranit z hladiny nečistoty, tím to však nekončí, právě naopak. Jaké jsou tedy nejdůležitější kroky a čemu máme věnovat pozornost?
Nejdůležitější je časné „ozimování“. Pokud je bazén zastřešen, tak je v současném období postupného oteplování ideální zprovoznit bazén již v průběhu března, maximálně v první polovině dubna. Předejde se zhoršení kvality „stojící“ vody, což znamená úsporu nákladů na chemii a také dřívější využití teplé a čisté vody v bazénu. Kromě již zmíněného odstranění nečistot z hladiny a dna bazénu je třeba dopustit vodu na maximum, upravit její pH a poprvé ji zachlorovat. Při použití salinátoru je nutno dosypat sůl do vody. Po zapojení filtrace a odstranění zátek z trysek, skimmeru a protiproudu lze zahájit filtrování ve „volnějším“ režimu (cca 2 až 4 h denně), dokud teplota vody nepřesáhne 15 °C.