Malý posezónní průvodce zahradou. Jak se o ni před zimou postarat?

rodina

Pouklízejte po sezóně zahradu a připravte ji na přicházející zimu.

Na konci podzimu je třeba se pustit do úklidu zahrady, zahradních domků, teras a různých přístřešků. Využijte poslední slunečné dny, pracovat se vám bude příjemněji. Co nepotřebujete, vyhoďte nebo darujte. Postarejte se o zařízení, která vám během sezóny usnadňovala práci na zahradě, a nezapomeňte na správné zazimování rostlin, které to vyžadují. Důkladně vyčistěte zpevněné plochy a zazimujte zahradní nábytek.

Trávníky
Pokud se vám v trávníku rozrostly širokolisté plevele, proveďte postřik vhodným selektivním herbicidem. Ošetřit nyní můžete také trávníky, ve kterých se rozšířil mech. V počátečním období mrazů na trávník nevstupujte.

Skalky
Teprve po prvních mrazech odstraňujte veškeré nafoukané listí, zbytky plodů a větvičky. Zlikvidujte plevel a uhynulé skalničky. Skalku, zejména části s citlivějšími skalničkami, pak zakryjte jehličnatými chvojkami. Ještě předtím však dosypte k rostlinám chybějící kamennou sutinu, ochrání je kořenové krčky před působením mrazu. Nezapomeňte zalít miniaturní jehličnany a listnaté stromy. Nad citlivější druhy, například levize, nainstalujte stříšku.

Květinové záhony
Odstraňte odkvetlá soukvětí nebo zbytky plodů trvalek. Nezapomeňte ze záhonů vytrhat vytrvalý plevel a uhynulé rostliny. Trvalky, které jste si vysadili letos, si nezapomeňte označit, abyste tato místa na jaře omylem neokopávali. Z letniček, například z aksamitníku a měsíčků, si ještě můžete posbírat semena.

Růže
Růžové keře, které jste začátkem měsíce ostříhali, nyní je třeba nakopcovat. Stačí, když k nim nahrnete okolní zeminu nebo substrát pro pěstování růží, a to přibližně do 30 cm výšky. Mladší porost popínavých růží můžete v chladnějších oblastech zakrýt netkanou textilií.

Jezírko
Z hladiny průběžně odstraňujte veškeré nafoukané listí. Při těchto úpravách vám pomůže natažená síť přes hladinu. Pokud je jezírko hlouběji, vypouštět ho nemusíte. V hloubce 80 cm dobře přezimují také lekníny. Choulostivejší rostliny vyjměte, zazimujte v chladné a světlé místnosti v kbelíku s vodou.

Dvouletky
Výsadby dvouletých rostlin naposledy dobře zalijte a zakryjte chvojím. Nepoužívejte k jejich ochraně suché listí, protože může podpořit hnilobu těchto rostlin.

Dřeviny
V letošním roce osázené jehličnany, stálezelené keře, vřesy, další stromy nebo keře ještě před příchodem zimy dobře zalijte. Dřeviny již nyní nepřihnojujte ani neupravujte řezem. Exotické druhy listnatých a jehličnatých dřevin a nedávno vysazené dřeviny s korunkami zakryjte netkanou textilií. Kmínky stromků můžete obalit jutovinou.

Využijte suché listí
Během podzimu se zvykne kolem domu a v zahradě nahromadit spoustu suchého listí. Odklízené listí však můžete smysluplně využít. Nahrňte ho k živým plotům, nedávno vysazeným jehličnanům, do porostu rododendronů a azalek, do skupin keřů, které kvetou na jaře nebo během léta, či k vysazeným popínavým rostlinám. Pokud jde o zdravé listí, můžete jej umístit i na kompostoviště. Listí vám poslouží i pro výrobu listovky, ale v tomto případě bude vhodnější listy najemno podrtit.

Bambusy
Koncem podzimu nahrňte k rostlinnému porostu suché listí, doporučujeme vytvořit z listí vyšší vrstvu. Nadzemní část mladších bambusů ochraňte také netkanou textilií. Starší bambusy jsou již odolnější, nepotřebují speciální ochranu. Jen je nezapomeňte před příchodem prvních mrazivějších dní zalít.

Ochraňte exotické rostliny
Na podzim je třeba myslet i na zazimování exotických rostlin v květináčích z exteriéru. Pro rostliny, které pocházejí z tropů (například ibišek), je rizikem již minimální teplota 10 °C. Rostliny z oblasti Středomoří snesou krátkodobý pokles teploty na 0 °C.

Další články autora

Kde všude se uplatní masivní dřevěná police

Přirozená krása, dřevěná police z masivu je jednou z nejpopulárnějších a nejtradičnějších materiálů pro vnitřní...

Pro kvalitní podlahu s dlouhou životností je důležitá její dokonalá pokládka

Už jste někdy měli možnost vidět na první pohled krásnou podlahu, která však byla při...

Jaké povinnosti má ručitel u půjčky?

Žadateli pro získání úvěru velmi pomůže, když mu někdo bude „krýt záda“. V terminologii půjček se...

Už jste slyšeli o bioklimatických pergolách? Pokud ne, můžete nyní

Češi jsou bezesporu vynikající zahrádkáři. Pěstují si svou zeleninu, ale i květiny a velmi rádi...

Nejnovější články

Kde všude se uplatní masivní dřevěná police

Přirozená krása, dřevěná police z masivu je jednou z nejpopulárnějších a nejtradičnějších materiálů pro vnitřní...

Pro kvalitní podlahu s dlouhou životností je důležitá její dokonalá pokládka

Už jste někdy měli možnost vidět na první pohled krásnou podlahu, která však byla při...

Jaké povinnosti má ručitel u půjčky?

Žadateli pro získání úvěru velmi pomůže, když mu někdo bude „krýt záda“. V terminologii půjček se...
- Reklama -PR článek