Více bytů pohromadě nebo dům blízko rušné ulice představují zvýšené riziko hluku. Většina lidí vnímá hluk jako nepříjemnost, se kterou se nedá nic dělat. Přitom existuje několik způsobů, jak akustiku interiéru vylepšit tak, abychom se cítili příjemně a nic nás nerušilo.
Někoho trápí hluk z ulice, někoho zase od sousedů, jiní si v domě stěžují na vás, nemluvě o vyslechnutých rozhovorech ze sousedních bytů, vrzání podlahy či postelí, zvukech tekoucí vody, splachování záchodů a dětech běhajících přes vaše hlavy. Tyto nepříjemné situace lze alespoň částečně eliminovat. V první řadě byste měli vědět, který zvuk vám překáží.
Z rušného okolí
Často vás ruší to, co se děje venku, třeba doprava nebo sekačka na trávu? Situaci vám zhorší otevření okna, ale také nevhodné zateplení budovy. Dům zvukově odizolujete kvalitními vnějšími zateplovacími systémy na obvodové stěně, střeše a dobrým trojitým zasklením oken. Kromě lepší akustiky to přinese i lepší zateplení.
Od sousedů
Krokový hluk od sousedů trápí většinou obyvatel starších bytových domů, ale i novostaveb. Proto hned při stavbě nebo rekonstrukci uvažujte o materiálech s dobrými akustickými vlastnostmi. Jedná se především o izolaci podlah, stěn a stropů. Důležité je u každého vybrat vhodný systém.
izolace proti hluku
Řez zvukově izolačními dveřmi, uvnitř kterých je polystyren, izolovat pomáhají i výsuvné mechanické prahy. (Zdroj foto: J.A.P.)
Odhlučněné příčky
U obvodových a vnitřních příček je podstatnější výplň, která izoluje tepelně i akusticky. Ideální je například měkká minerální vlna. K odhlučnění jen mluveného slova nebo tišší hudby pronikající od sousedů postačí 5 cm silná izolace připevněná přímo na zeď. Pro dosažení vyšších nároků je třeba zvolit bezkontaktní systém. To znamená, že se nevyhnete budování konstrukce, která pomůže uchytit izolaci tak, aby mezi ní a stěnou vznikla vzduchová mezera. Ta totiž zvýší zvukově izolační schopnost celého systému. Počítejte ovšem s tloušťkou celé konstrukce až do 10 cm. Ideální je co nejúčinnější izolace při co nejmenší tloušťce. Možná si ani neuvědomíte, ale 20 cm silná izolace u stěny dlouhé pět metrů vám ubere z půdorysu přesně jeden čtvereční metr. Zvukověizolační materiál si vybírejte nejen podle ceny, ale také parametrů.

Akustická podlaha
Dokonale odhlučněný byt musí mít izolované nejen stěny, ale také strop či podlahy. Nejideálnějšího řešení dosáhnete ve spolupráci se sousedem. V jeho moci je zachytit hluk ještě předtím, než se začne šířit konstrukcemi. Stačí, aby použil pro izolaci podlahy vhodnou krokovou izolaci. Kroková neprůzvučnost se v podlahách řeší pomocí tvrdé, ale zároveň pružné izolace z kamenné vlny nebo elastifikovaného polystyrenu. Akustické podložky musí být tlusté minimálně 10 mm. Při takových tloušťkách izoluje akusticky lepší minerální vlna než polystyren. Ve větších tloušťkách, nad 40 mm, se vlastnosti vyrovnávají. Při oddělování betonové vrstvy akustické podlahy od svislých stěn nesmíte zapomenout na speciální podlahové pásky. Bez nich nebude podlaha tlumit hluk na sto procent.