Výběr pozemku nepodceňujte! Ovlivní váš život i finance

rodina

Kde si koupíte nebo postavíte svůj dům, kde se rozhodnete žít, má významný vliv na životní styl a vaše finance v budoucnosti.

Výběr pozemku by neměl být nepromyšlený, jde o důležité rozhodnutí, protože získat pozemek, který nebude předražený a bude vyhovovat všem potřebným kritériím, je namáhavé. Rozhodnutí o koupi nebo stavbě nového domu je často podmíněno právě nedostatky ve vašem současném domově. Vybudování toho nového nabízí možnost ke změně. Maximalizujte ji důkladnou analýzou ze všech hledisek.

Poloha
V současnosti se vám daná lokalita pozemku možná líbí, ale bude to tak io několik let? Pokud se tedy plánujete zaměřit na konkrétní předměstskou oblast nebo obec, určitě se zajímejte o jejich územní plán. Pokud se v současnosti nachází pozemek v klidné lokalitě, ujistěte se, zda jej o několik let nenahradí hluk aut z nově vystavěné blízké dálnice nebo zda vaším novým sousedem nebude průmyslová zóna. Ne každý pozemek je vhodný pro stavbu rodinného domu. Na katastrálním nebo stavebním úřadě mají projektovou dokumentaci všech katastrálních území v dané lokalitě. Zjistěte, jaká jsou na pozemku omezení a za jakých podmínek můžete na něm stavět. Mnoho pozemků může mít určité regulativy, tedy omezení, za jakých podmínek můžete stavět – je třeba se přesvědčit, zda není na pozemku omezení na umístění stavby, povolena jen určitá podlažnost nebo poměr zastavěné plochy k ploše zeleně. Pozemek se může nacházet iv ochranném pásmu energetických rozvodů, v tom případě byste nemuseli dostat územní rozhodnutí, se kterým souvisí i stavební povolení. Žádný pozemek určený k osobní stavbě domu nemůže být postaven ani na území určeném pro státní výstavbu, což zahrnuje dálnice, elektrárny nebo může jít o oblast poddolovanou po báňské činnosti.

V úvahu berte také rodinné vazby a spojitost svého životního stylu s lokalitou. Preferujete bydlení na samotě nebo vám nepřekáží hluk města? Ujasněte si všechny výhody a nevýhody, popřípadě můžete kombinovat tato dvě kritéria a zaměřit se na okrajovou část města. Na lokalitu pozemku se dívejte iz hlediska vzdálenosti od pracoviště, školy, zájmových aktivit či zdravotnických nebo jiných služeb. Zjistěte si také, jak daleko se nachází nejbližší autobusová zastávka. V neposlední řadě je velmi důležité dbát na lokalitu z hlediska svahovitosti pozemku, vzdálenosti od vodních toků či komunikací a na orientaci na světové strany.

inženýrské sítě

Dostupnost inženýrských sítí
Nachází se v blízkosti pozemku přípojka na elektřinu, vodu, plyn, kanalizaci nebo telekomunikační sítě? Pokud ano, většinou se tím zvyšuje cena pozemku, ale pokud se v obci provádějí takové změny, uskutečňují se hromadně. Chybějící inženýrské sítě vás však od koupě pozemku nemusí odradit – plyn lze nahradit jiným zdrojem, kanalizaci lze vyřešit čističkou odpadních vod, k níž je však zapotřebí schválení, a nepřítomnost vodovodu lze vyřešit studnou. Problém však nastává, pokud pozemku chybí možnost připojení na elektrické sítě.

Jak velký pozemek potřebujete?
Pokud se neumíte zorientovat v parametrech parcely, kterou budete obývat nejbližší roky, následující členění vám může pomoci.

Na menší, samostatně stojící dům potřebujete přibližně 600 až 800 m2 plochy. Je třeba si hned na začátku stanovit velikost domu, protože velikost pozemku musí působit adekvátně ik velikosti rodinného domu.
Naopak pro větší rodinné domy je vhodná velikost kolem 1000 m2, v tom případě si můžete dovolit i okrasnou zahradu.
Nejideálnější tvar pozemku je obdélníkovitý s poměrem stran 2:3, úzké parcely o šířce asi 15 m jsou vhodnější pro řadové zástavby, protože u samostatně stojícího domu vzniká problém s dispozicí.
Při výběru velikosti pozemku vám jako pomůcka může sloužit koeficient zastavení, který se pohybuje kolem 25 až 30%. Tento údaj určuje poměr zastavěné plochy k celkové výměře pozemku.
Co se týče vzdálenosti od sousedů, tak odstupy mezi stavbami musí umožňovat technickou

Další články autora

Oprava izolace ploché střechy: Kdy stačí lokální oprava a kdy je nutná kompletní rekonstrukce?

Ploché střechy jsou častou volbou pro moderní budovy, garáže i komerční objekty. Jejich konstrukce je...

Máte malý obývák, chodbu či ložnici? Získejte víc místa díky posuvným dveřím

Pro mnohé z nás je každodenní součástí života pocit, že se v některé místnosti v bytě či domě...

Rekonstrukce obývacího pokoje spojeného s terasou

Vysnili jste si obývací pokoj spojený s terasou a konečně to začíná vypadat jako reálné přání,...

Kvalitní střešní krytiny jsou základ spolehlivé střechy

Střecha je jednou z nejdůležitějších částí každé stavby. Chrání dům před nepřízní počasí, izoluje jej...

Nejnovější články

Oprava izolace ploché střechy: Kdy stačí lokální oprava a kdy je nutná kompletní rekonstrukce?

Ploché střechy jsou častou volbou pro moderní budovy, garáže i komerční objekty. Jejich konstrukce je...

Máte malý obývák, chodbu či ložnici? Získejte víc místa díky posuvným dveřím

Pro mnohé z nás je každodenní součástí života pocit, že se v některé místnosti v bytě či domě...

Rekonstrukce obývacího pokoje spojeného s terasou

Vysnili jste si obývací pokoj spojený s terasou a konečně to začíná vypadat jako reálné přání,...
- Reklama -PR článek