Úsporná domácnost: Vytápění

rodina

Umíte správně hospodařit s teplem? Tady je pár tipů jak ušetřit.

Teplotu na termostatu netřídejte příliš často. Ideální volbou je stupeň 3, kterou doprovází i označení „eco“. Nastavení maximální teploty na stupnici vede k neefektivitě stejně jako úplné vypínání radiátorů. Pokud se však chystáte domů na jistou dobu opustit, volte stupeň na hlavici se sněhovou vločkou.

Mezi stěnu a radiátor umístíte reflexní fólie, tak teplo, které se lokálně dostává i do stěn, bude sálat hlavně do místnosti.

Pokud to váš vnitřní prostor dovoluje, zainvestujte do podlahového vytápění. U klasického vytápění pomocí plynového kotle a radiátorů jsou náklady vyšší než u podlahového vytápění – aby se stěny vyhřály, musíte dům přetápět a zvýšit teplotu minimálně o dva stupně, než by se žádalo. Při sálavém teple, které se šíří z podlahy rovnoměrně, stačí výkon vytápění o dva až tři stupně nižší a v místnosti nepocítíte teplotní rozdíly. Navíc snížení teploty vzduchu jen o jeden stupeň Celsia ušetří až 5 % z ročních nákladů na vytápění.

vytápění

Možnosti vytápění
„Pokud jde o spotřebu energie či provozní náklady, tak nejšetrnějším řešením je tepelné čerpadlo. A to v případě, že jej v domě využijete nejen k vytápění, ale také k přípravě teplé vody nebo aktivnímu a pasivnímu chlazení.

Nejpraktičtější je vybrat multifunkční tepelné čerpadlo se zabudovaným zásobníkem teplé vody. Správně navržený a realizovaný systém s tepelným čerpadlem srazí vaše účty za energii spotřebovanou na vytápění, ohřev vody a chlazení na minimum. Počáteční náklady jsou sice vyšší, ale úspory ve vytápění se u některých typů tepelných čerpadel pohybují kolem hodnoty 70 % a více.

Výhodou je také to, že vytápění s tepelným čerpadlem je téměř bezstarostné. Pokud vás odrazuje instalace zemních kolektorů či realizace geotermálního vrtu, zkuste se zamyslet nad tepelným čerpadlem typu vzduch/voda. Jeho montáž je značně jednodušší, rychlejší, lze jej jednoduše využít už i při rekonstrukcích a připojit jej na stávající otopnou soustavu. Externí jednotku je třeba umístit do zahrady buď k vnější stěně domu, nebo na střechu garáže a pod. V současnosti zvykne být tento typ cenově dostupnější než ostatní.

Z hlediska spotřeby energie se jako nejšetrnější volba jeví kombinace více zařízení. Plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo + solární zařízení + centrálně řízené větrání s rekuperací tepla. Takové vytápění bývá běžné zejména v nízkoenergetických rodinných domech a často využíváno zejména v zahraničí. I když je vstupní investice vyšší, trojkombinace zařízení má zásadní efekt. Úspora energií v zimních měsících jen při řízeném větrání s rekuperací tepla je na úrovni více než 30 %.

Větrací systémy s rekuperací během větrání sice odvedou odpadní vzduch z interiéru domu či bytu, ale ne teplo. Zpětně se tak získává energie, která už jednou byla vložena do vytápění a která by se při klasickém větrání ztratila. O teplou vodu se po větší část roku stará solární zařízení. Solární zařízení se vyplatí zejména větším domácnostem s vyššími nároky na teplou vodu. Při takové kombinaci můžete ušetřit 60 až 70 % ročních nákladů na přípravu teplé vody. Pro rodinné domy se 4 až 6 členy v domácnosti plně postačí solární systém se zásobníkem teplé vody o objemu 250 až 350 litrů. Výhodou takového topného systému je úspora nákladů na přípravu teplé vody hlavně v přechodném období, kdy je dostatek slunečního záření.“
Ing. Jaroslav Rehuš – technický specialista, Vaillant Group Slovakia

Další články autora

Jaké povinnosti má ručitel u půjčky?

Žadateli pro získání úvěru velmi pomůže, když mu někdo bude „krýt záda“. V terminologii půjček se...

Už jste slyšeli o bioklimatických pergolách? Pokud ne, můžete nyní

Češi jsou bezesporu vynikající zahrádkáři. Pěstují si svou zeleninu, ale i květiny a velmi rádi...

Zařiďte si pohodlné domácí wellness

Uvolněte se po každodenním hektickém dni ve svém malém domácím wellness. Jak ho zařídit, aby...

Škrabadlo je pro kočku místo, kde se baví, relaxuje, a kde má soukromí

Většina z majitelů koček ví, že pokud té své svéhlavičce nedá dostatečný prostor na protažení se,...

Nejnovější články

Jaké povinnosti má ručitel u půjčky?

Žadateli pro získání úvěru velmi pomůže, když mu někdo bude „krýt záda“. V terminologii půjček se...

Už jste slyšeli o bioklimatických pergolách? Pokud ne, můžete nyní

Češi jsou bezesporu vynikající zahrádkáři. Pěstují si svou zeleninu, ale i květiny a velmi rádi...

Zařiďte si pohodlné domácí wellness

Uvolněte se po každodenním hektickém dni ve svém malém domácím wellness. Jak ho zařídit, aby...
- Reklama -PR článek