Úsporná domácnost: Vytápění

rodina

Umíte správně hospodařit s teplem? Tady je pár tipů jak ušetřit.

Teplotu na termostatu netřídejte příliš často. Ideální volbou je stupeň 3, kterou doprovází i označení „eco“. Nastavení maximální teploty na stupnici vede k neefektivitě stejně jako úplné vypínání radiátorů. Pokud se však chystáte domů na jistou dobu opustit, volte stupeň na hlavici se sněhovou vločkou.

Mezi stěnu a radiátor umístíte reflexní fólie, tak teplo, které se lokálně dostává i do stěn, bude sálat hlavně do místnosti.

Pokud to váš vnitřní prostor dovoluje, zainvestujte do podlahového vytápění. U klasického vytápění pomocí plynového kotle a radiátorů jsou náklady vyšší než u podlahového vytápění – aby se stěny vyhřály, musíte dům přetápět a zvýšit teplotu minimálně o dva stupně, než by se žádalo. Při sálavém teple, které se šíří z podlahy rovnoměrně, stačí výkon vytápění o dva až tři stupně nižší a v místnosti nepocítíte teplotní rozdíly. Navíc snížení teploty vzduchu jen o jeden stupeň Celsia ušetří až 5 % z ročních nákladů na vytápění.

vytápění

Možnosti vytápění
„Pokud jde o spotřebu energie či provozní náklady, tak nejšetrnějším řešením je tepelné čerpadlo. A to v případě, že jej v domě využijete nejen k vytápění, ale také k přípravě teplé vody nebo aktivnímu a pasivnímu chlazení.

Nejpraktičtější je vybrat multifunkční tepelné čerpadlo se zabudovaným zásobníkem teplé vody. Správně navržený a realizovaný systém s tepelným čerpadlem srazí vaše účty za energii spotřebovanou na vytápění, ohřev vody a chlazení na minimum. Počáteční náklady jsou sice vyšší, ale úspory ve vytápění se u některých typů tepelných čerpadel pohybují kolem hodnoty 70 % a více.

Výhodou je také to, že vytápění s tepelným čerpadlem je téměř bezstarostné. Pokud vás odrazuje instalace zemních kolektorů či realizace geotermálního vrtu, zkuste se zamyslet nad tepelným čerpadlem typu vzduch/voda. Jeho montáž je značně jednodušší, rychlejší, lze jej jednoduše využít už i při rekonstrukcích a připojit jej na stávající otopnou soustavu. Externí jednotku je třeba umístit do zahrady buď k vnější stěně domu, nebo na střechu garáže a pod. V současnosti zvykne být tento typ cenově dostupnější než ostatní.

Z hlediska spotřeby energie se jako nejšetrnější volba jeví kombinace více zařízení. Plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo + solární zařízení + centrálně řízené větrání s rekuperací tepla. Takové vytápění bývá běžné zejména v nízkoenergetických rodinných domech a často využíváno zejména v zahraničí. I když je vstupní investice vyšší, trojkombinace zařízení má zásadní efekt. Úspora energií v zimních měsících jen při řízeném větrání s rekuperací tepla je na úrovni více než 30 %.

Větrací systémy s rekuperací během větrání sice odvedou odpadní vzduch z interiéru domu či bytu, ale ne teplo. Zpětně se tak získává energie, která už jednou byla vložena do vytápění a která by se při klasickém větrání ztratila. O teplou vodu se po větší část roku stará solární zařízení. Solární zařízení se vyplatí zejména větším domácnostem s vyššími nároky na teplou vodu. Při takové kombinaci můžete ušetřit 60 až 70 % ročních nákladů na přípravu teplé vody. Pro rodinné domy se 4 až 6 členy v domácnosti plně postačí solární systém se zásobníkem teplé vody o objemu 250 až 350 litrů. Výhodou takového topného systému je úspora nákladů na přípravu teplé vody hlavně v přechodném období, kdy je dostatek slunečního záření.“
Ing. Jaroslav Rehuš – technický specialista, Vaillant Group Slovakia

Další články autora

Kde všude se uplatní masivní dřevěná police

Přirozená krása, dřevěná police z masivu je jednou z nejpopulárnějších a nejtradičnějších materiálů pro vnitřní...

Pro kvalitní podlahu s dlouhou životností je důležitá její dokonalá pokládka

Už jste někdy měli možnost vidět na první pohled krásnou podlahu, která však byla při...

Jaké povinnosti má ručitel u půjčky?

Žadateli pro získání úvěru velmi pomůže, když mu někdo bude „krýt záda“. V terminologii půjček se...

Už jste slyšeli o bioklimatických pergolách? Pokud ne, můžete nyní

Češi jsou bezesporu vynikající zahrádkáři. Pěstují si svou zeleninu, ale i květiny a velmi rádi...

Nejnovější články

Kde všude se uplatní masivní dřevěná police

Přirozená krása, dřevěná police z masivu je jednou z nejpopulárnějších a nejtradičnějších materiálů pro vnitřní...

Pro kvalitní podlahu s dlouhou životností je důležitá její dokonalá pokládka

Už jste někdy měli možnost vidět na první pohled krásnou podlahu, která však byla při...

Jaké povinnosti má ručitel u půjčky?

Žadateli pro získání úvěru velmi pomůže, když mu někdo bude „krýt záda“. V terminologii půjček se...
- Reklama -PR článek