Teplo z podlahy: Vše o podlahovém vytápění

rodina

Bez nadsázky lze říci, že podlahové vytápění je pro současnost typické. Díky příjemnému teplu sálajícímu přímo z podlahy jej realizují majitelé novostaveb, ale také rekonstruovaných a zateplovaných rodinných dojmů. Než se pro něj rozhodnete i vy, seznamte se s jeho pravidly i úskalími.

Topení s nízkou teplotou
Charakteristické pro podlahové vytápění je to, že teplota nášlapné vrstvy nesmí přesáhnout 29 °C v obytných místnostech, v koupelně se může vyšplhat na 33 °C. Vyšší teploty jsou nepřípustné z důvodu negativního vlivu na lidský organismus, který je ve styku s podlahou. Z toho vyplývá nevýhoda podlahového vytápění, že nízká teplota vytopí zcela vychladlý prostor pomaleji a v místnosti nelze rychle dosáhnout většího teplotního rozdílu. S dlouhým nástupem tepla je třeba počítat už při rozhodování, zda a kam si podlahové topení dát.

podlahové vytápění
Pro suchou konstrukci podlahy jsou určeny především topné folie, které se umísťují hned pod krytinu. Topné folie Ecofilm F mají šířku 600 a 1000 mm. Jelikož přímo na topnou fólii se nemůže lepit další vrstva, nejsou vhodné pod dlažbu, přičemž pod koberce a PVC se instalují s použitím podložek HEAT-PAK. (Foto: Fenix)

Kam s ním
Velice dobře se uplatní v novostavbách a rekonstruovaných domech, kde se realizovalo zateplení obvodového pláště. Užijete si jej zejména v místnostech, kde dbáte na vysoký komfort. Zbytečné je tam, kde chodíte v botách nebo v malých místnostech, které mají větší poměr zastavěné plochy – například v malé ložnici, kde více než 60 – 70 % plochy tvoří postel a skříně. Nemá význam ani tam, kde plánujete jako finální podlahovou vrstvu tlustý koberec.

Specifika v energeticky úsporných domech
V novostavbách v nízkoenergetickém či pasivním standardu jsou nároky na teplo specifické – musí být dodávány přesně, v co největší možné ploše a nízkoteplotní. U standardních konstrukcí podlah by se podlaha zahřívala a také chladla dlouho, dvě až tři hodiny. Interiér by byl přehřátý a nahromaděné teplo by se muselo zbytečně větrat okny. Proto se zde využívají anhydritové potěry s vysokou vodivostí tepla, díky kterým se podlaha vyhřeje do dvaceti až třiceti minut a stejně rychle přestane sálat teplo, když už to není třeba. Materiál v podlaze s vysokou vodivostí se vyplatí nejen ekonomicky pro úsporu energie, ale také z hlediska pevnosti a zvukové izolace. Vzhledem k pevnosti stačí podlahu aplikovat v tloušťce 2,5 cm, takže méně zatěžuje konstrukci stavby. Důležitou roli při přehřívání interiéru prostřednictvím podlahového vytápění má také krytina. Za nejvhodnější se považují vinyl, PVC a dlažba.

podlahové vytápění
Výhodou anhydritového potěru je, že umožňuje lepší regulaci a pružnější reakci na změny teploty, není však vhodný do vlhkého prostředí.

Kam ne
„Podlahovka“ není vhodná do nezateplených nebo nevhodně zateplených víkendových domů, kde se dlouho nezdržujete a kde navíc je třeba vytopit interiér co nejrychleji po příjezdu. Může se stát, že v nezateplených domech vám podlahové topení vůbec místnost nevyhřeje, jelikož úniky tepla budou větší než dodané teplo, jednoduše to maximální teplota podlahy 29 °C neumožní. Navíc by se výrazně prodražily náklady na vytápění a celá soustava by byla nadměrně zatížena, jelikož by v mrazivém počasí běžela neustále. Běžné radiátory mají teplotu topné vody 60 – 80 °C, což na vyhřátí takových prostor postačí.

Co hřeje?
Říkáme, že nás hřeje podlaha, ale přesněji jsou to topné prvky v ní ukryté. Jsou to buď odporové kabely, rohože nebo fólie, které zahřívá elektřina, nebo teplá voda proudící trubkami. Teplovodní podlahové topení pracuje podobně jako klasické ústřední topení, jen namísto radiátorů je topným tělesem plocha podlahy. Rozdíl je také v teplotě vody, která je v podlaze mnohem nižší a také ve výrazně menším teplotním spádu – rozdílu mezi teplotou topné a vratné vody.

Další články autora

Škrabadlo je pro kočku místo, kde se baví, relaxuje, a kde má soukromí

Většina z majitelů koček ví, že pokud té své svéhlavičce nedá dostatečný prostor na protažení se,...

Venkovní reflektor vám pomůže nejen při práci na dvorku či zahradě

Patříte k lidem, kteří po čas léta do noci grilují ve společnosti přátel, a abyste i...

Už víte, kde letos nakoupíte nové dekorace na Vánoce?

Spousta z nás patří k „plánovačům“. Pokud i vy jste jeden z nás, určitě už plánujete, jak...

Windows 11 – nový operační systém od Microsoftu

Nový operační systém Windows 11 oznámil technologický gigant Microsoft na podzim roku 2021. Ve článku...

Nejnovější články

Škrabadlo je pro kočku místo, kde se baví, relaxuje, a kde má soukromí

Většina z majitelů koček ví, že pokud té své svéhlavičce nedá dostatečný prostor na protažení se,...

Venkovní reflektor vám pomůže nejen při práci na dvorku či zahradě

Patříte k lidem, kteří po čas léta do noci grilují ve společnosti přátel, a abyste i...

Už víte, kde letos nakoupíte nové dekorace na Vánoce?

Spousta z nás patří k „plánovačům“. Pokud i vy jste jeden z nás, určitě už plánujete, jak...
- Reklama -PR článek