Žadateli pro získání úvěru velmi pomůže, když mu někdo bude „krýt záda“. V terminologii půjček se jedná o tzv. ručitele. Je to člověk, který se zaváže v případě neplnění závazku dluh za dlužníka uhradit. Jde o projev ochoty a velké důvěry, ale stojí to za ta rizika?
Povinnosti a rizika ručitele
Banky i nebankovní společnosti rády půjčí lidem, o kterých vědí, že svůj dluh splatí. Pokud si však nejsou jisty, mohou požadovat záruku ve formě ručení.
Ručení může mít více podob. Dle typu a rozsahu úvěru lze ručit movitou věcí, nemovitostí, směnkou nebo pomocí jiné osoby.
Banka po ručiteli požaduje sepsání ručitelského prohlášení. Ten se tak zavazuje splatit úvěr namísto dlužníka, jestliže dlužník přestane splácet. Za splacení dluhu odpovídá celým svým majetkem. Pokud tedy ručitelství zvažujete, buďte velmi obezřetní.
Když taková situace nastane, má ručitel právo požadovat peníze vynaložené na ukončení závazku po dlužníkovi. Otázkou je, zda tyto peníze vůbec někdy dostane.
Další problém může nastat, pokud ručíte a zároveň sami potřebujete úvěr. Poskytovatelé k této informaci přihlížejí a stáváte se tak pro ně méně bonitním klientem. Šance na získání úvěru se razantně snižuje.
Potřebujete-li sami finančně pomoct, může být pro vás řešením půjčka online bez ručitele.
Ručíte? Buďte stále v obraze
Jestliže ručíte, je dobré informovat se a předcházet tak nepříjemným záležitostem. Jak to udělat?
- Udržujte si přehled o tom, zda dlužník řádně splácí.
- Čas od času kontaktujte věřitele a zjistěte aktuální výši dluhu.
- Přebírejte si poštu.
- Při změně doručovací adresy nezapomeňte informovat věřitele.
Co se stane, když dlužník nebude plnit svůj závazek?
V první řadě vás věřitel požádá o zaplacení dluhu. Protože jste se zavázali dluh splatit, je vaší povinností úvěr dorovnat namísto dlužníka. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku žaloby a následně exekuce.
Máte právo po dlužníkovi požadovat částku, kterou jste zaslali věřiteli na vyrovnání závazku. Sepište výzvu a zásilku zašlete jako doporučený dopis, v ideálním případě s dodejkou.
Tato forma ručení není často používaná. Banky i nebankovní instituce se přiklánějí spíše ke spoludlužnickému závazku. V tomto případě má věřitel dva nebo více dlužníků, kteří mají povinnost splnit závazek společně a bez rozdílu.