Investujte do správného komína

rodina

Pokud jste se rozhodli vyměnit kotel nebo vybudovat dodatečně krb, původní komín nemusí splňovat požadavky na jejich technologie. Poradíme vám, co s tím.

Každý spotřebič má jiné vlastnosti a to se týká i jeho zbytkových produktů hoření, tedy spalin. Většina komínů je vhodná pro odvod jen jistého typu spalin. Rozhodnete-li se spotřebič vyměnit, jsou dvě možnosti. Buď necháte komín dodatečně přizpůsobit vložkováním, nebo to vyřešíte univerzálním komínem, se kterým získáte možnost svobodného výběru paliva. S jeho stavbou je však třeba počítat už předem.

1 Starý není spolehlivý

Staré zděné a jednovrstvé komíny již současné předpisy nepovolují. Takové komíny mají horší tah, jsou citlivé na vlhkost, mají velmi malou odolnost proti kyselině i špatnou tepelnou izolaci. Pokud byste chtěli takový komín použít, s největší pravděpodobností jej budete muset sanovat. Ideální řešení je vyvložkovat ho keramickými vložkami, ale při rekonstrukci by bylo problematické spouštět takové vložky do komína. Bez předchozího frézování to není možné.

komín
Nerezové komíny jsou lehké, ideální pro dodatečnou montáž, lze je instalovat uvnitř i na fasádu, montují se suchým způsobem a jsou pěkným designovým prvkem.

2 Průřez komína je důležitý

Je důležité, aby byl průřez komínu dostatečně velký, aby se do něj vešla vložka a zároveň její průměr vyhovoval spotřebiči. Pokud velikost průduchu neodpovídá výkonu spotřebiče, spotřebič ztrácí účinnost, čímž dochází ke zvyšování nákladů na vytápění. Plynový kotel potřebuje průměr průduchu 14 cm. Odvod spalin z krbové vložky vyžaduje průměr průduchu 16 až 20 cm, z kachlových kamen 18 až 20 cm a z otevřeného krbu 20 až 30 cm. Starší zděné komíny z cihel mají průduch 150 × 150 mm a dostanete do něj vložku z nerezu o průměru 120, maximálně 130 mm. Pokud byste chtěli použít větší, je třeba komín nejprve vyfrézovat. Ale jde to jen do určité hranice. Průduch 150×150 mm zvětšíte maximálně na 250×250 mm. Fréza si však neporadí s cementovými, betonovými ani se šamotovými troubami. V takových případech je nutná stavba nového komína.

3 Raději dva průduchy

Ať už stavíte nebo rekonstruujete, při výběru komína je dobré myslet i na možnost změny topného paliva. Pokud dnes preferujete plynové vytápění, neznamená to, že v budoucnu nebudete chtít přejít na jinou alternativu. Zvažte si, jestli chcete komín s jedním nebo dvěma průduchy. Ten první vás totiž o možnost změny paliva v budoucnu obírá. S dvouprůduchovým komínem nebudete muset řešit náročnou přestavbu.

4 Komínová vložka

Moderní dvou nebo třívrstvé komínové systémy odstraňují nedostatky starších zděných, které mají jen jednu vrstvu. Skládají se z odolné komínové vložky, tepelné izolace a obvodového pláště, který chrání vnitřní vrstvy před poškozením. Nejdůležitější částí je komínová vložka. Její výběr závisí na spotřebiči napojeném do komína, a tedy i na palivu, a měla by být co nejkvalitnější, aby dokázala odolávat dlouhodobému agresivnímu prostředí. V současnosti je na trhu několik typů takových vložek. K nejkvalitnějším patří nerezové a speciální keramické šamotové vložky. Oba materiály vykazují dlouhodobou odolnost proti agresivním látkám, vysokým teplotám, vlhkosti i působení kyselin. Další používané materiály, hliník a plast, nesplňují potřebná kritéria pro dlouhodobou bezpečnost ani na životnost. Lze je použít pouze v komíně na plynový spotřebič.

5 Univerzální komín

Při běžném komíně není přestup na jiné palivo či spotřebič snadný. Jedinou možností je enormní přestavba a vložkování komína, na což vynaložíte vysoké náklady. Proto při výstavbě komína vsaďte na keramické systémy, které jsou vhodné pro všechny aktuální i moderní topné technologie. Dokáží odolávat vlhkosti – průniku kondenzátu a samozřejmě i vysokým teplotám. Výměna topného spotřebiče či změna paliva je jednoduchá a nepotřebujete na ni žádné finanční prostředky.

Další články autora

Kde všude se uplatní masivní dřevěná police

Přirozená krása, dřevěná police z masivu je jednou z nejpopulárnějších a nejtradičnějších materiálů pro vnitřní...

Pro kvalitní podlahu s dlouhou životností je důležitá její dokonalá pokládka

Už jste někdy měli možnost vidět na první pohled krásnou podlahu, která však byla při...

Jaké povinnosti má ručitel u půjčky?

Žadateli pro získání úvěru velmi pomůže, když mu někdo bude „krýt záda“. V terminologii půjček se...

Už jste slyšeli o bioklimatických pergolách? Pokud ne, můžete nyní

Češi jsou bezesporu vynikající zahrádkáři. Pěstují si svou zeleninu, ale i květiny a velmi rádi...

Nejnovější články

Kde všude se uplatní masivní dřevěná police

Přirozená krása, dřevěná police z masivu je jednou z nejpopulárnějších a nejtradičnějších materiálů pro vnitřní...

Pro kvalitní podlahu s dlouhou životností je důležitá její dokonalá pokládka

Už jste někdy měli možnost vidět na první pohled krásnou podlahu, která však byla při...

Jaké povinnosti má ručitel u půjčky?

Žadateli pro získání úvěru velmi pomůže, když mu někdo bude „krýt záda“. V terminologii půjček se...
- Reklama -PR článek